Сучасна стоматологія визначає різні види травм і методи лікування зубів. Загалом їх всі можна охарактеризувати, як процес пошкодження через порушення анатомічної цілісності зуба або його зв’язку з оточуючими м’якими тканинами. Наслідком такого пошкодження може стати розвиток вогнища бактерій, поява карієсу або часткова чи повна втрата функцій і властивостей.

Пошкодження порожнини рота

У зв’язку із зростанням травматизму серед населення в цілому, сучасна стоматологія відзначає і підвищення частоти травм зубів. У чоловіків це відбувається частіше майже в два рази, ніж у жінок. У більшості випадків такі ушкодження супроводжуються ударами щелепи, тому над лікуванням подібних проблем трудяться фахівці стоматології та травматології в парі. Вони вимагають особливих методів лікування і гігієни. Найпоширеніші проблеми найчастіше зустрічаються у медіальних верхніх різців. Це пояснюється досить просто – через їх анатомічні особливості і місця розташування.

Сучасна стоматологія визначає наступні види пошкоджень:

  • хронічні або гострі – в залежності від причин і тривалості існування;
  • постійні й тимчасові – в залежності від того, виникають вони в молочному або корінному;
  • класи 1 – 8 за класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, де клас 1 – самі незначні удари і пошкодження, а клас 8 – повні вивихи.

Пошкодження можуть бути не абсолютними і відноситися одночасно до декількох видів класифікації. У таких випадках потрібне і комбіноване лікування проблеми.

Найпоширеніші види зубних травм наступні:

  1. Забій: анатомічна цілісність не порушується, пошкодження зуба механічне і закрите. У таких випадках пацієнт найчастіше відчуває ниючий біль, реакцію на вплив холоду, яка посилюється якщо на пошкоджене місце натиснути. Коронка може змінювати свій колір в бік червоного – в таких випадках фахівець визначає крововилив в пульпу. Для правильного діагностування удару фахівець проводить бесіду з пацієнтом з метою визначити причину травми в анамнезі, після проводиться рентгенографія.

Способом лікування такої проблеми буде призначення пацієнтові спеціальної гігієни, максимально щадної дієти (без твердої їжі і жорсткої щітки). Повна відмова від жування хворою стороною також піде на користь.

  1. Вивих: зуб повністю або частково втрачає зв’язок з лункою, пошкоджуються стінки альвеоли, стає болючим і рухомим, реагує на щітку або вплив холоду, може змінюватися його положення, жування стає дискомфортним і неефективним. Для більш точної діагностики проблеми застосовується рентген або радіовізіографічне обстеження. Якщо вивих не повний, то застосовується терапія і гігієна, спрямована на порятунок зуба. Якщо ж пульпа загинула, то мертвий нерв видаляється і місце пломбується. Можливо, при повному вивиху знадобиться розміщення протеза або імпланта.
  2. Перелом: найчастіше відбувається за рахунок відлому коронки, перелому коренів або коронкової частини. Найчастіше такі травми діагностуються методом огляду, а рівень ушкодження кореня або пульпи визначається рентгеном або електроодонтометрією. Лікують переломи за рахунок відновлення зуба за допомогою спеціальних композиційних матеріалів або коронкою. У разі, якщо пошкоджено корені, можливо, потрібно буде видалити залишки зуба і замінити його на штифтовий.

Часті причини травм зубів

Причини зубної травматизації

Найчастіше, як показує статистика, травми відбуваються внаслідок надзвичайних одномоментних ситуацій: падінь, забоїв, ударів. На другому місці за частотою випадків – хронічні, які відбуваються за рахунок тривалої травматизації і звички, скажімо, гризти ручку, постійно тримати в роті чужорідний предмет, перекушувати нитки, неправильно використовувати щітку і т. ін. Навіть незначний вплив на зуб може призвести до його травми: скажімо, в місці перекусу трапляється непомітний скол емалі, який призводить до витончення в цьому місці і подальша травма може наступити навіть при звичайному жуванні.

Запобігання проблемам

Спосіб життя, вік, дієта, захоплення активними або небезпечними видами спорту можуть впливати на ймовірність виникнення у тих чи інших людей травм зубів. З одного боку, ніхто з нас не захищений від непередбачених ситуацій з подальшим забоєм порожнини рота, з іншого – регулярне відвідування стоматолога, правильний захист від холоду, здорова їжа і коректний спосіб життя підуть на користь всьому організму і допоможуть зміцнити його. Належна і регулярна гігієна порожнини рота також може бути способом запобігання проблем, допоможе уникнути розвитку вогнища бактерій, виникнення карієсу і в цілому піти на користь пацієнту.

Статья 

Хирург-стоматолог, имеет квалификацию в сфере имплантологии. Владеет новейшими хирургическими техниками в области хирургической стоматологии, имплантологии, полученными у ведущих специалистов Украины, регулярно принимает участие в международных симпозиумах, семинарах и конференциях.
Стажировался в частном стоматологическом кабинете в Чешском Крымлове,Чехия
ПРИОРИТЕТНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ Имплантация зубов Протезирование зубов

Похожие посты