Молочні зуби — стартовий набір, який формує фундамент для майбутніх, постійних зубів. Від догляду за ними залежить не тільки фактичний стан ротової порожнини, але й здоров’я зачатків постійних, які ховаються в щелепах.

Прорізуються молочні в суворій послідовності, починаючи з 6-го місяця життя малюка, при цьому на нижній щелепі зубки з’являються раніше. Перший прикус є ортогнатичний: при змиканні щелепи, велика кількість зубів контактує між собою, при цьому здійснюється це чітко. Даний тип прикусу триває в основному до 3,5 років. Також до початку другого періоду зуби дитини не мають стертості, розташовані дуже щільно, практично без проміжків.

Другий період починається з 3,5 років і закінчується в 6 річному віці. В процесі інтенсивного росту щелеп починають з’являтися проміжки між зубками, які називаються діастемами і тремами, прикус змінюється на прямий, стертість зубів набирає виразності.

Всього у немовляти прорізується 20 молочних зубів, по 10 на кожну щелепу, по 5 на кожну сторону однієї щелепи: 2 різця, ікло і 2 моляра.

Як зберегти зуби дитини: практичні поради та рекомендації

Поради щодо збереження здоров’я зубів дитини

Багато в чому збереження здоров’я зубів дитини лежить саме на батьках. Тому кожному, у кого є малюк, варто ознайомитися з основними правилами, які допоможуть зберігати порожнину рота дитини здоровою.

 1. Відвідуйте стоматолога. Можливо, для деяких це найбільш ненависне заняття. Це і не дивно з огляду на те, як нас лікували раніше. Але за останні 10-15 років все дуже сильно змінилося: прогрес не стоїть на місці. І це стосується не тільки апаратури і хімії, підготовка фахівців також значно зросла, головне вибрати «правильну» клініку.

Як показує досвід, відвідувати лікаря необхідно не менше одного разу на 6 місяців, навіть якщо зубки не турбують. Це зумовлено тим, що регулярна профілактика допоможе уникнути серйозних захворювань, а своєчасне відвідування клініки дозволить ліквідувати можливі хвороби на ранніх етапах і зберегти багато часу, нервів, і грошей на лікуванні.

 1. Починайте чистку зубів на етапі, коли дитина приймається жувати тверду їжу. Зубки малюка чистяться спеціальними силіконовими напальчниками або відповідними щітками з обмеженням від 0 до 3 років. Вибрати зубну щітку і пасту вам допоможе стоматолог, враховуючи особливості стану ротової порожнини дитини.

Виконувати чистку необхідно двічі на день. Щітка допоможе зняти бактеріальний наліт, який осів на зубах, а паста знищить залишки бактерій і нейтралізує виділені ними кислоти, зміцнивши емаль.

Саму чистку необхідно проводити також з розумом: просто провести по зубкам щіткою буде недостатньо. Необхідно ретельно проробити кожен сантиметр поверхні, починаючи від основи зубіка і закінчуючи на кромці. Процес повинен тривати в районі 2-х хвилин, але не довше, адже надмірна чистка сприятиме стиранню емалі.

 1. Займайтеся очищенням всієї порожнини рота, а не тільки зубів. Середовище існування бактерій не обмежується поверхнею зубів. Вони живуть і на яснах, і на піднебінні, щоках, мигдалинах, і особливо на язиці. В даному випадку чудово допомагають полоскання, в тому числі антибактеріальними засобами. Для язика можна використовувати навіть звичайну чайну ложку.
 2. Дотримуйтесь санітарних правил. У кожної зубної щітки повинен бути свій особистий господар. Це стосується і дитячого посуду. Заборонено ділиться з дитиною своїми бактеріями, які потрапляють до малюка через ложки, кружки, тарілки та ін.
 1. Використовуйте флоси. У більш старшому віці у дитини починають активно застрягати частинки їжі між зубками, дістати які зубній щітці не судилося. Для цього стоматологи рекомендують використовувати зубну нитку. Важливо навчити дитину користуватися нею самостійно, а також закріпити цю звичку, яка допоможе в подальшому житті зберегти порожнину рота в ідеальному стані.
 1. Нормуйте кількість прийнятих дитиною солодощів і кислот. Не тільки газована солодка вода руйнує емаль. Цим активно займається і кислота, що міститься в багатьох свіжих фруктових соках. Особливо небезпечні льодяники, карамельки і іриски. Адже протягом усього періоду, коли вони знаходяться в роті, створюється ідеальна атмосфера для розмноження патогенних мікроорганізмів.
 1. Слідкуйте за правильним харчуванням. Для формування і підтримки міцних і здорових зубів необхідна більша кількість фтору і кальцію. У свою чергу, для засвоєння кальцію необхідний вітамін D. Під «правильним» харчуванням варто розуміти нормовані порції:
  • телятини;
  • м’яса птиці;
  • яєць;
  • вершкового масла;
  • морської риби;
  • йогуртів;
  • сирів;
  • шпинату;
  • брокколі;
  • чорного хліба грубого помелу.

Якщо все ж таки не вистачає цих продуктів для нормальної кількості кальцію і фтору в організмі, варто використовувати допоміжні елементи, представлені біодобавками й вітамінно-мінеральними комплексами. АЛЕ, важливо не перестаратися з цим. Перед застосуванням слід відвідати педіатра.

Висновок

Здоров’я вашої дитини лежить тільки на ваших плечах. Будьте гранично уважні і не лінуйтеся в організації гігієни дитини, відвідуванні стоматолога, прийому правильної їжі і нормуванні шкідливої.

Здоров’я корінних зубів безпосередньо залежить від стану молочних, не запускайте їх. У крайніх випадках, не бійтеся звертатися в стоматологічну клініку і видаляти зіпсовані зуби. У клініці Fenix Smile вам гарантують високоякісне лікування зубів, кращі знеболюючі, індивідуальний підхід. Ми пропонуємо весь спектр послуг: імплантацію зубів, шинування, установку брекетів та ін.

Статья 

Хирург-стоматолог, имеет квалификацию в сфере имплантологии. Владеет новейшими хирургическими техниками в области хирургической стоматологии, имплантологии, полученными у ведущих специалистов Украины, регулярно принимает участие в международных симпозиумах, семинарах и конференциях.
Стажировался в частном стоматологическом кабинете в Чешском Крымлове,Чехия
ПРИОРИТЕТНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ Имплантация зубов Протезирование зубов

Похожие посты